Ako postupovať ak Vám cestu skríži pes, mačka, diviak či srna? Určite neodíďte z miesta, kde ste zver zrazili.
Situáciu, kedy sa dívate na cestu, kde nerozhodne stojí zvera pozná azda každý skúsenejší vodič. Nie vždy sa dá stretu predísť. Najmä ak srnka či jeleň zamrzne v strede cesty. V takom prípade stlmte svetlá – nenechávajte zapnuté diaľkové a trúbte. Ak je zver oslepená zamrzne a nepohne s ňou nič.
Rizikové úseky sú logicky v lese, v okolí polí a v blízkosti riek či jazier, kde sa chodí divina napájať. Zver je možné vidieť v okolí ciest najmä v ranných hodinách a po zotmení.
Ak sa vám nepodarí vyhnúť zrážke so srnkou, zajacom, líškou, diviakom či jeleňom určite z miesta nehody neodchádzajte. V prípade, že sa jedná o zrážku s väčšou zverou, v prvom rade sa presvedčte či ste vy ako šofér a vaša posádka v poriadku, ak je to nutné podajte zraneným prvú pomoc.
Máte povinnosť zavolať políciu a oznámiť im zrážku so zverou. Urobiť tak môžete na telefónnom čísle 158 alebo 112. Pokuta Vám nehrozí, keďže sa to vyhodnocuje ako škodová udalosť. Kým čakáte na príchod policajtov zapnite výstražné svetlá. Oblečte si reflexnú vestu a umiestnite pred vozidlo výstražný trojuholník.
Na príchod policajného auta si počkajte radšej mimo interiéru vášho vozidla a odstúpte do bezpečnej vzdialenosti. Odporúča sa tak robiť vždy keď auto stojí v ceste. Z dôvodu, že môže vzniknúť zrážka s autom, ktoré si vás všimne neskoro a zareaguje oneskorene. Policajná hliadka následne kontaktuje poľovníkov a ich združenie, ktorí zabezpečia odstránenie z cesty.
Niektorých chytrých vodičov napadne ako prvé zobrať si zrazenú zver domov a urobiť si guláš z diviny. Nad tým radšej ani nerozmýšľajte – bolo by to kvalifikované ako pytliactvo a to určite nechcete.
Škoda na vozidle v dôsledku stretu so zverou
Po stretu so zverou môžu na automobile vzniknúť škody vo forme rozbitého svetla, nárazníka, rozbitého čelného skla a podobne. Máte nárok na ich preplatenie? To záleží od toho aký typ poistenia auta máte uzavretý. Ak máte na svojom aute uzavreté havarijné poistenie ste takzvane v suchu. Počítať však treba so spoluúčasťou, ktorá sa uvádza a hradí väčšinou v percentách.
Ak havarijnú poistku nemáte uzavretú a máte iba PZP nemusí byť všetko stratené. Ale to iba v prípade ak máte zaplatené pripoistenie k PZP pre stret so zverou.
POZOR: Nemusíte byť jediný, kto si bude nárokovať na preplatenie škody
A to najmä v prípadoch ak pri zrážke utrpí napr. dobytok. Na jeho finančnú náhradu si môže nárokovať majiteľ dobytku alebo už spomínané poľovnícke združenie. Platí to hlavne pre úseky ciest, ktoré sú vyznačené dopravnými značkami upozorňujúce na zver alebo dobytok.
Stret s domácimi zvieratami ako pes a mačka
Aj v tomto prípade je potrebné po zrazení psa alebo mačky volať políciu a to aj vtedy ak nebola na aute spôsobená žiadna škoda. Vypátrať majiteľa domáceho miláčika môže byť ťažšie ak nemá na obojku čip alebo známku. Majiteľ môže od Vás žiadať náhradu škody.
PZP a havarijné poistenie pri strete s divou zverou
Ako sme spomínali v riadkoch vyššie, môžete sa ľahko dostať do situácie, že bude od Vás vyžadované uhradiť spôsobenú škodu. Dostať sa do situácie, kedy máte rozbité auto a k tomu musíte uhradiť škody za zver alebo psa nechce nikto. Preto si prekontrolujte čo všetko vaše poistenie auta kryje, do akej výšky s akou spoluúčasťou a za akých podmienok.
Pripoistenie pre stret so zverou môžete získať dvomi spôsobmi:
- Pripoistenie k PZP: Poisťovne ponúkajú rôzne balíky k základnému PZP. Jedným z nich je aj pripoistenie k PZP pre stret so zverou. Vhodné je to najmä pre autá staršieho roku výroby , na ktoré už nie je možné uzavrieť havarijné poistenie alebo by bola havarijná nerentabilná z hľadiska sumy za poistku.
- Havarijné poistenie: Tento typ poistenia je vhodnejší pre nové alebo novšie autá. Pri kúpe nového auta cez lízing si leasingovka vyžaduje toto poistenie ako podmienku. Ak sa rozhodnete uzavrieť havarijné poistenie vedzte, že PZP je stále povinné a musíte ho mať uzavreté aj v prípade ak máte havarijnú poistku.
Pri uzatváraní takéhoto poistenia je nutné dávať si pozor na výšku krytia poistnej udalosti, na výšku spoluúčasti a na to či kryje poistenie aj zrážku s domácimi zvieratami resp. či budete krytí aj v prípade ak bude od Vás vymáhať poľovnícke združenie. Teda určite sa nesústreďujte len na finálnu cenu.
Ako zistiť či je vaše poistenie auta výhodne? Jednoducho. Stačí ho porovnať s ostatnými ponukami. To môžete urobiť aj prostredníctvom notebooku alebo telefónu cez internet online. Stačí zadať vašu ŠPZ alebo v prípade ak ju ešte nemáte zadať technické parametre auta a potvrdiť.
PZP kalkulačka vytvorí porovnanie PZP, kde nájdete aktuálne ponuky od všetkých slovenských poisťovní. To isté platí aj pre havarijné poistenie. Poistku na vaše auto si môžete uzavrieť priamo cez kalkulačku, kde vám následne prídu všetky dôležité dokumenty na váš email.