Úvod / Články / Recenzie / užívateľská recenzia Lenovo ThinkPad T530
Tlačiť

užívateľská recenzia Lenovo ThinkPad T530

"Napísal som cez víkend moje prvé dojmy z Thinkpadu..Snád to bude zaujímavé čítanie aj pre iných. Fotografie som neprikladal, je ich na nete dosť. Na video nemám bohužiaľ vybavenie. Inak som maximalne spokojný, notebook je dá sa povedat dokonalý...Drobné zápory ktore som popísal v recenzii sú bežné veci"

užívateľská recenzia Lenovo ThinkPad T530

Ide o nasledujúci model: http://www.thinkpro.sk/produkt/lenovo-thinkpad-t530-i5-3210m-n1b3rxs
 

recenzia po týždni používania

Po 5 rokoch denného používania môjho 13,3 palcového Applu Macbooku to už nebolo to pravé, tak som sa začal obzerať po novom notebooku. Mal byť rovnako kvalitný ako bol Macbook, zároveň lacnejší ako 15 palcový Apple Macbook Pro.Operačný systém neriešim, naučil som sa pracovať s Max OS X, tak návrat k Windows mi nevadil. Z užšieho výberu (Lenovo a Dell) som nakoniec vybral Lenovo. Thinkpady sú už pár rokov to najlepšie, čo môžete kúpiť, pokiaľ hľadáte kvalitný notebook s MS Windows.

Balenie:

Thinkpad prišiel kuriérom zabalený v kartónovej škatuli, v nej je notebook uložený v dvoch plastových výliskoch ktoré ho dobre ochránia pred nástrahami dopravy. Ďalej v balení nájdete napájaci adaptér, kábel, a jednu A4 s údajmi o záruke. Ak by vám chýbal klasický návod, nájdete ho na stránke Lenova v sekcii podpory. 

Spracovanie:

Spracovanie notebooku ma prekvapilo. Zvyknutý na špičkové dielenské spracovanie macbooku som očakával niečo podobne kvalitné ale s predsudkom že si Thinkpad občas plastovo vrzne, keď ho vezmem za roh alebo stlačím na správnych miestach. Nič také sa nestalo a k spracovaniu nemám žiadne výhrady. Výborne je urobené uchytenie displeja, sú to skvelé masívne kovové pánty,ktoré umožňujú vyklopenie displeja až na 180 stupňov, čo na Macbooku možné nebolo.Veľmi sa mi páči riešenie prístupu k jednotlivým kusom HW ako sú pamäte, hard disk príp. modem. Všetky kryty su poistené skrutkou a celkovo su veľmi dobré prístupne. Budúci upgrade alebo výmena HW bude jednoduchšia ako v prípade Macbooku.Povrch je veľmi príjemný na dotyk, nie je to lesklý plast ako na iných notebookoch, Thinkpad sa nešmýka ani so spotenými rukami. Na internete som si našiel fotografiu ako vyzerá ,,kovová kostra“ Roll Cage, bol som prekvapený robustnou konštrukciou.

Klávesnica:

Lenovo začalo od tejto série montovať nové klávesnice, po prečítaní testov a recenzií som nevedel čo môžem očakávať.Nemám možnosť vyskúšat starší typ klávesnice Thinkpadov. Môžem ju porovnávať s Macbookom. Klávesnica je typu chiclet, rovnakú mám na Macbooku. Klávesy sú výborne tvarované, píše sa mi na nej perfektne, zvykol som si na ňu za pár minút. Dokonca som začal na Lenove písať s diakritikou grin. Malú výhradu mám k farbe popisiek na tlačidlách F3-F12, sú urobené šedou farbou a je ich veľmi slabo vidieť. Klávesnica sa dá osvetliť v noci lampičkou stlačením Fn+Space, výborne osvetlí celú klávesnicu. Podľa môjho názoru je tento druh osvetlenia lepší ako podsvietenie klávesnice, pretože s týmto svetlom možem čítat poznámky bez toho, aby som musel pridávať jas displeja.

Trackpoint a touchpad:

Zvyknutý na veľký a citlivý touchpad Macbooku som očakával menší komfort práce. Nič také sa nestalo, kombinácia touchpadu a trackpointu je výborná. Touchpad je menší ale neobmedzuje ma. Trackpoint je výborný, pokiaľ nemáte so sebou myš a máte okolo seba málo miesta.Citlivosť oboch polohovadiel je výborná, zároveň touchpad rozozná náhodne dotyky a ignoruje ich. Ak musíte mať notebook na nohách je trackpoint jediný, s ktorým si nevykrútite zápästia a zároveň máte vybornú ovládateľnost. Zatiaľ mám všetko nastavené v továrenských nastaveniach. Určite objavím daľšie príjemne drobnosti, ktoré ma prekvapia. Okno nastavenia touchpadu a trackpointu má niekoľko záložiek, takže presné vyladenie pre užívateľa by nemal byť vôbec problém.

Pripojiteľnosť:

Počtom konektorov a možnosťami pripojenia ma Thinkpad druhý krát prekvapil. Zvyknutý z Macbooku na dva USB 2.0 a jeden FireWire 800 ( ktorý som nikdy nepoužil) som pri pohľade na ľavý bok Thinkpadu len zostal v nemom úžase. Dva porty USB 3.0, jeden USB  2.0 kombinovaný s E-Sata (super) a na zadnej strane jeden trvale napájaný USB 2.0 mne bohato stačia na všetko čo chcem pripájat do USB portov. Externé monitory a príp. projektory môžete pripojiť cez Mini Display Port alebo klasický VGA konektor. Na ľavej strane je ešte malý konektor označený 1394, podľa Googlu to je IEEE 1394, je to malá verzia Fire Wire portu alebo i.LINK (tak označuje tento port Sony) a mal by slúžiť napr. na pripájanie videokamier.Pravá strana ponúka Express card (34mm) a čítačku kariet SD. Vnútri notebooku je ešte nevyužitý port mSATA, do ktorého môžete pripojiť modem alebo SSD disk podľa toho čo je pre vás zaujímavejšie grin. Bohužial USB 3.0 sú nad sebou a blízko seba, pokiaľ máte hrubšie USB konektory alebo iné masívnejšie zariadenia, tak ich pod seba nenatlačíte. Ale toto obmedzenie vidím takmer na všetkých notebookoch a replikátor portov zvýši počet aj dostupnosť USB portov.A pre domáce využitie už šetrím na dokovaciu stanicu, ktorej konektor nájdete na spodnej strane a urobí z vášho Thinkpadu plnohodnotný desktop.Žiadne kopy káblov okolo, jedna dokovacia stanica v ktorej budú všetky tie káble pripojené.

Wifi a iné pripojenia:

Na internet sa pripojíte buď cez klasický Gigabyte konektor alebo cez wifi pripojenie. To je výborné vďaka systému citlivých antén WVAN. Pripojenie je veľmi rýchlo nadviazané a wifi dokáže nájsť aj pomerne vzdialené siete. Bluetooth som zatiaľ veľmi neskúšal, ale spárovanie a fungovanie s Apple Magic Mouse je úplne bez problémov.

Displej:

Displej má HD+ rozlíšenie (1600x900) čo je myslím na 15,6 palcovú uhlopriečku ideálny kompromis. Pixely nie sú ešte veľké, a zároveň nemusí mať vo Worde lupu nastavenú na 150% grin. Farebne je displej slušný priemer, pre mňa ako poloprofesionálneho fotografa vyhovuje aj na úpravu fotiek niekde u zákazníka. Samozrejme továrenske nastavenie je naladené do veľmi studeného (modrého) tónu, ale v nastavení grafickej karty alebo priamo v operačnom systéme sa mi podarilo vyladiť farby na stav veľmi blízky realite.

Chladenie:

Chladenie zatiaľ možem hodnotiť ako veľmi tiché s nerušivým zvukom ventilátora. Aj v úplnom tichu je ventilátor veľmi tichý. Zatiaľ notebook nevyužívam na úpravu fotiek, takže neviem ako sa bude správať chladenie pokiaľ bude počítač vytažený nejakou dávkovou úpravou fotografií. Ale nepredpokladám, že by sa to malo výraznejšie zhoršiť.Takže len úplné ticho alebo tichý šum ventilátora.

Batéria a napájanie:

Notebook používa batériu 6 článkovú batériu (56.1 Whr), zatiaľ som ju nabil iba 2x, takže ešte nie je naformátovaná na plnú kapacitu. Už teraz mi ale notebook ukazuje výdrž okolo 4 hodín. Prekvapil ma napájací adaptér, ktorý je dosť veľký a tažký.Pripojenie do počítača používa veľký konektor. Ten je umiestnený vzadu takže aj keď zakopnete o kábel, snáď si nestiahnete notebook zo stola. Macbook má napájací konektor prichytený magnetom a pri zachytení napájacieho kábla sa ľahko oddelí od notebooku.

Zvuk a video:

Reproduktory sú po oboch bokoch klávesnice, hudbu prehrajú so slušnou hlasitosťou ale nie veľmi výrazne. Macbook prehrá hudbu alebo film lepšie ale tichšie. Vačšinou aj tak počúvam cez slúchadlá, kde je zvuk už výborný.Tu mám malú výhradu k zlúčeniu konektoru sluchadiel a mikrofónu do jedného. Web kamera má slušné rozlíšenie obrazu ale opäť veľmi studenú reprodukciu obrazu. Ale na komunikáciu cez Skype reproduktory aj kamera bohato stačí.

Upgrade HW:

Prípadný upgrade HW bol další dovôd prečo som sa rozhodol pre Thinkpad. Všetko čo sa dá upgradovať, je ľahko dostupné. Možností upgradu je veľmi veľa. Časom budem navyšovat RAM pamäť na 8 možno až 16 GB (to je aj maximum). Láka ma aj výmena DVD mechaniky za adaptér Ultra Bay s druhým hard diskom. SSD disk do mSATA portu by bola len čerešnicka na torte. Komu by bolo málo USB portov, našiel som v ponuke e-shopov Express Card kartu s dvoma USB vo verzii 3.0.

Záver:

Je zatiaľ skoro po týždni používania napísať, či Thinkpad má aj iné slabé miesta okrem tých ktoré som napísal vyššie. Je to iná koncepcia notebooku ako je môj starý Macbook. Thinkpad je modulárny systém, ktorý pokiaľ chcete, môžete si ju vyladiť presne na účel, na ktorý ho budete používať.

Klady:

Špičkové dielenské spracovanie
Kvalita konštrukcie (Roll Cage kostra, kvalitné plasty na povrchu, príjemna povrchová úprava)
Skvelá klávesnica aj na dlhé písanie
Veľká variabilita konektorov
Veľa možností upgradu HW a jeho ľahká výmena

Zápory:

Veľký a tažší napájací adaptér
Konektor nabíjania by mohol byť inak riešený
Továrenske nastavenie web kamery a displeja
Zvuk reproduktorov
Spoločný konektor pre slúchadlá aj mikrofón

 

Všetky dostupné konfigurácie Lenovo ThinkPad T530

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Commenting is not available in this channel entry.
 

Vybrané články

Recenzia Lenovo IdeaPad Flex 2 15

Recenzia Lenovo IdeaPad Flex 2 15

S novými modelmi Lenovo notebookov sa roztrhlo vrece a my sme si tento krát zobrali ohybný notebook Flex 2 15. Ponúka…

Užívateľská Recenzia Lenovo IdeaPad Z50-70

Užívateľská Recenzia Lenovo IdeaPad Z50-70

Užívateľská recenzia nového modelu Z50-70, ktorý prináša Full HD displej, najnovšie procesory Haswell Refresh a…

Užívateľská recenzia ThinkPad S540

Užívateľská recenzia ThinkPad S540

Recenzia pracovného ultrabooku Lenovo ThinkPad S540

Užívateľská recenzia Lenovo IdeaPad Z710

Užívateľská recenzia Lenovo IdeaPad Z710

Recenzia výkonného 17'' notebooku s veľkým Full HD displejom a perfektným pomerom ceny a výkonu.

Recenzia predprodukčného modelu Lenovo IdeaPad Y50

Recenzia predprodukčného modelu Lenovo IdeaPad Y50

Recenzia predprodukčného modelu, veľmi očakávaného notebooku Lenovo IdeaPad Y50

Recenzia Lenovo ThinkPad Yoga

Recenzia Lenovo ThinkPad Yoga

Recenzia pracovnej ThinkPad Yogy